Nyheter

Aktierna som gått bäst sedan botten 16 mars

OMXS30 index
Skriven av Angelica Hedman
Den här artikeln kan innehålla uppmärkta sponsrade länkar. Läs mer här om vår annonspolicy.

OMXS30-index gjorde i går tisdag sin sjätte relativt bra uppgångsdag under de senaste sju dagarna, med en ökning runt 1,7 procent till 1 666,98.

Börsen fortsätter uppåt efter botten den 16 mars, Kinnevik och SCA är de stora kursraketerna enligt nyhetsbyrån Finwire.

Återhämtningen sedan slutnoteringen den 16 mars (1 329,16) är på runt 25 procent. I jämförelse med slutkursen den 20 februari (1 898,93), när börsen började inleda sin branta nedgång, har OMXS30-index fallit med runt 12 procent, rapporterar Lars Johansson från nyhetsbyrån Finwire.

Jämför man istället med intradagsdata med botten och toppen vid 1261,17 (16 mars) respektive 1905,62 (20 februari) kan man se en ökning på runt 32 procent och en nedgång på 12,4 procent, rapporterar Lars Johansson.

Tittar man närmare på enskilda aktiers kursutveckling sedan OMXS30-index botten den 16 mars 2020 kan man se att Kinnevik har stigit mest med runt 74 procent, följt av SCA med runt 44 procent och Ericsson 39 procent.

Sämst utveckling har Telia haft med en ökning på endast 1,7 procent. Även Assa Abloy har haft en dålig utveckling med en ökning på endast 6,5 procent.

AktieSlutkurs per 16 marsSenast betalt (live)Förändring
ABB155,85191,422,8%
Alfa Laval158196,524,4%
Assa Abloy179,8191,456,5%
Astra Zeneca744,4101436,2%
Atlas Copco A295,7374,226,5%
Autoliv473,6622,831,5%
Boliden155,6211,435,9%
Electrolux116,19907160,237,9%
Ericsson63,1287,4638,6%
Essity271,2300,310,7%
Getinge157,3168,657,2%
H&M119,74153,8528,5%
Hexagon412,652527,2%
Investor388,8507,830,6%
Kinnevik140,4244,173,9%
Nordea50,567,132,9%
Sandvik123,4160,8530,3%
SCA78,48113,1544,2%
SEB63,1286,1636,5%
Securitas97,66129,432,5%
Skanska151,1190,826,3%
SKF134,7176,931,3%
SSAB19,424,3825,7%
Swedbank112,95124,9410,6%
Swedish Match532658,223,7%
Svenska Handelsbanken74,6691,6422,7%
Tele 2106,45127,119,4%
Telia31,932,431,7%
Volvo112,4141,5525,9%
Källa: Factset

Om författaren

Angelica Hedman

Webbproducent med flera års erfarenhet av marknadsföring, med ett stort intresse för privatekonomi och resor.

Kommentarer